Litwa zajęła 14. miejsce w unijnym indeksie gospodarki cyfrowej

Litwa zajęła 14. miejsce w unijnym indeksie gospodarki cyfrowej, fot. Getty Images/Carl Court
podpis źródła zdjęcia

Litwa zajęła 14. miejsce wśród 27 państw członkowskich UE w opublikowanym w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską Indeksie Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI) z 2021 r.

Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI) podsumowuje wskaźniki dotyczące wydajności cyfrowej Europy i śledzi postępy krajów UE. Komisja Europejska monitoruje postępy cyfrowe państw członkowskich poprzez raporty DESI od 2014 r. Każdego roku DESI zawiera profile krajów, które wspierają państwa członkowskie w określaniu obszarów wymagających priorytetowych działań, a także rozdziały tematyczne oferujące analizę na poziomie europejskim w kluczowych obszarach cyfrowych, co ma zasadnicze znaczenie dla wspierania decyzji politycznych.

Ogólny wynik Litwy za rok 2021 wynosi 51,8 punktów na 100 możliwych, czyli nie zmienił się w stosunku do ubiegłego roku, ale w tym roku metodologia obliczeń uległa znacznym zmianom.

Estonia zajęła 7. miejsce, Łotwa 18. miejsce, a Polska jest na 23. pozycji. Finlandia, Szwecja, Dania i Holandia znalazły się w tym roku na czele listy.

Litwa uzyskała 46,1 punktów w kategorii kapitału ludzkiego i zajmuje 17. miejsce, nieco poniżej średniej unijnej wynoszącej 47,1 punktów.

Jeśli chodzi o łączność, Litwa uzyskała 41,7 punktu i zajmuje 25. miejsce.

Wskaźnik pokrycia szybkimi sieciami szerokopasmowymi (NGA) wszystkich gospodarstw domowych na Litwie wynosi 71%, choć nadal zauważalna jest przepaść cyfrowa na obszarach wiejskich, gdzie wskaźnik NGA spada do 29,6%, 65% wszystkich litewskich gospodarstw domowych posiada abonament na stacjonarny dostęp do Internetu, a 31% posiada stacjonarny dostęp szerokopasmowy o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Oba wskaźniki są niższe od średniej unijnej, która wynosi 34%.

W ramach obecnej strategii Litwa chce awansować na 10 miejsce w raporcie DESI do 2025 r., a następnie na 7 miejsce do 2030 r. po zakończeniu planowanych reform.
źródło: BNS, fot. Getty Images/Carl Court
Więcej na ten temat