Litewski parlament ma w czwartek przedyskutować propozycję wysłania wojsk na nowe misje w Mali i Mozambiku.
Propozycja ta jest częścią projektu uchwały sejmu o udziale litewskich wojsk w misjach międzynarodowych.
Ministerstwo Obrony chce uzyskać od sejmu mandat na wysłanie do 323 żołnierzy na operacje międzynarodowe w ciągu najbliższych 2 lat, czyli w liczbie podobnej do tej, która została zatwierdzona na lata 2020–2021.
Nowy mandat na lata 2022–2023 przewiduje udział w 2 nowych operacjach międzynarodowych: Takuba w Mali i misji szkoleniowej UE w Mozambiku – podało ministerstwo.
W projekcie uchwały parlamentarnej wezwano do wniesienia do 30 osób personelu wojskowego do dowodzonych przez Francję sił zadaniowych Takuba.
Wcześniej planowano, że Litwa wyśle do Takuby wojskowy samolot transportowy Spartan z 12 pilotami i specjalistami od logistyki.
Od połowy 2022 r. Litwa planuje wziąć udział w rozpoczętej w tym roku wojskowej misji szkoleniowej UE w Mozambiku, w ramach której do międzynarodowej operacji zostanie oddelegowanych do 11 litewskich wojskowych i cywilnych pracowników obrony.
Od tego miesiąca litewski oddział ochrony zostanie wysłany do Misji NATO w Iraku (NMI), „aby służyć w składzie duńskiej jednostki chroniącej bazę operacyjną dowództwa NATO w Bagdadzie” – oświadczyło ministerstwo w komunikacie prasowym.
Całkowity wkład Litwy w niewojenną misję szkoleniowo-doradczą w latach 2022–2023 nie przekroczy 50 osób personelu wojskowego i cywilnego.
Nowy mandat powinien utrzymać obecny wkład Litwy w inne operacje międzynarodowe, w tym do 50 członków personelu wojskowego i cywilnego w dowodzonej przez ONZ operacji stabilizacyjnej MINUSMA, do 11 członków wojskowych w misjach szkoleniowych UE w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej oraz do 30 i 20 członków w operacjach wojskowych UE, odpowiednio ATALANTA i IRINI.
Litwa nadal będzie wnosić do 5 członków personelu wojskowego i obronnego do prowadzonej przez NATO operacji sił wielonarodowych w Kosowie, do 40 członków prowadzonej przez koalicję pod przewodnictwem USA operacji Inherent Resolve oraz 5 członków do zainicjowanych przez USA działań w cieśninie Ormuz.
Do litewskiej operacji szkolenia wojskowego na Ukrainie należy nadal oddelegowywać do 60 członków personelu wojskowego i obronnego.
źródło: BNS, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
Więcej na ten temat