Sejm zaktualizował strategię bezpieczeństwa

Sejm zaktualizował strategię bezpieczeństwa, fot. BNS/Valdas Kopūstas
podpis źródła zdjęcia

Największe zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Litwy stanowią Rosja, Białoruś oraz Chiny. Wilno chce bliższej współpracy wojskowej z Polską, Łotwą i Estonią – głosi zaktualizowana strategia bezpieczeństwa narodowego, którą zatwierdził w piątek litewski sejm.

Strategię poparło w głosowaniu 100 posłów w 141–osobowym parlamencie, 7 było przeciwko, 16 – wstrzymało się od głosu.

„Państwa autorytarne stawiają przed demokracjami zachodnimi nowe wyzwania” – oświadczył litewski minister obrony Arvydas Anušauskas, którego w komunikacie cytuje resort.

Dokument podkreśla, że strategia bezpieczeństwa narodowego została zaktualizowana ze względu na „coraz trudniejsze do przewidzenia procesy globalne i regionalne”.

Zatwierdzony dokument wyróżnia 3 priorytety i filary polityki bezpieczeństwa: przygotowanie do obrony narodowej, zwiększenie odporności państwa i społeczeństwa oraz zapewnienie międzynarodowego systemu bezpieczeństwa zgodnego z interesami Litwy.

W ocenie ministra obrony „ukierunkowany rozwój 3 filarów zapisanych w strategii zapewni odstraszenie potencjalnego napastnika i skuteczną obronę przed militarnymi, hybrydowymi i innymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego”.

Wśród celów zapisanych w strategii jest zwiększenie zdolności bojowej i gotowości Sił Zbrojnych Litwy oraz dążenie do zapewnienia obecności w regionie wojsk sojuszniczych USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i innych, a także wzmocnienie współpracy wojskowej z Polską, Łotwą i Estonią.

Planowane jest też stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania kryzysowego, zapewnienie jego interoperacyjności z systemem mobilizacyjnym oraz wzmocnienie ochrony granicy zewnętrznej UE.

Jednym z priorytetów jest modernizacja służby państwowej straży granicznej, ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzenia zaawansowanych technicznych środków ochrony granic oraz wzmocnienia oddziałów straży granicznej.

W dziedzinie gospodarczej strategia bezpieczeństwa narodowego zakłada opracowanie działań zachęcających litewskich przedsiębiorców do rezygnowania z eksportu do krajów autorytarnych, do poszukiwania rynków i współpracy z państwami demokratycznymi.

Strategia bezpieczeństwa narodowego, którą sejm zaktualizował w piątek, została zatwierdzona w 2017 r.
źródło: BNS, fot. BNS/Valdas Kopūstas
Więcej na ten temat