G.Nausėda i G. Landsbergis omówią wdrożenie sankcji wobec Białorusi

G.Nausėda i G. Landsbergis omówią wdrożenie sankcji wobec Białorusi, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
podpis źródła zdjęcia

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda spotka się w środę z ministrem spraw zagranicznych Gabrieliusem Landsbergisem, aby omówić wdrożenie międzynarodowych sankcji wobec Białorusi.

„Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych prezydent omówi realizację międzynarodowych sankcji wobec białoruskiego reżimu na Litwie, stosunki z Chinami oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie” – oświadczył rzecznik prezydenta Ridas Jasiulionis. 

We wtorek Nausėda rozmawiał z ministrem transportu Mariusem Skuodisem o sankcjach wobec białoruskiego giganta nawozowego Belaruskali. 

Skuodis i Landsbergis złożyli wnioski o ustąpienie ze stanowisk po wznowieniu 8 grudnia tranzytu białoruskich nawozów potasowych przez Litwę, ale premier Ingrida Šimonytė zdecydowała się je odrzucić. 

Nausėda uznał tę decyzję za porażkę, oznajmiając, że dymisji ministrów nie trzeba było oceniać, bo to ich odpowiedzialność. 

Asta Skaisgirytė, doradca prezydenta, powiedziała, że Mantas Bartuška, szef Lietuvos geležinkeliai (Koleje Litewskie, LTG), nie powinien stać się kozłem ofiarnym w skandalu z Belaruskali i że to politycy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność. 

Powiedziała też, że kwestia dotycząca przyszłości ministrów, którzy pozostali na stanowiskach po decyzjach premier, „na pewno nie jest zamknięta”. 

Tranzyt nawozów Belaruskali przez Litwę jest kontynuowany pomimo sankcji USA wobec spółki, które weszły w życie 8 grudnia. Zanim sankcje weszły w życie, białoruskie przedsiębiorstwo wpłaciło zaliczkę na rzecz Lietuvos geležinkeliai (Koleje Litewskie,LTG) z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. 

Rząd ogłosił, że dąży do rozwiązania umowy Lietuvos geležinkeliai (Koleje Litewskie,LTG) z Belaruskali, chociaż twierdzi, że sankcje USA nie mają bezpośredniego zastosowania do tranzytu nawozów na Litwie.  

We wtorek rządowa Komisja ds. Transakcji Strategicznych ogłosiła, że umowa Lietuvos geležinkeliai(Koleje Litewskie,LTG) z białoruskim producentem nawozów Belaruskali i jej zmiany stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. 
źródło: BNS, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
Więcej na ten temat