Landsbergis: Przymusowy powrót migrantów to delikatna kwestia dla Iraku

Landsbergis: Przymusowy powrót migrantów to delikatna kwestia dla Iraku, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
podpis źródła zdjęcia

„Przymusowy powrót nielegalnych migrantów jest prawdopodobnie najbardziej wrażliwą kwestią polityczną dla Iraku” – oświadczył minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

Jego zdaniem, jest to szczególnie problematyczna kwestia teraz, gdy w kraju tworzony jest nowy rząd. 

„Dla nich, prawdopodobnie, jest to prawie najbardziej wrażliwa kwestia polityczna. Musimy zrozumieć, że naprawdę bardzo trudno jest uzyskać od nich jakiekolwiek zobowiązania w trakcie procesu tworzenia rządu” – oznajmił dziennikarzom we wtorek po powrocie z wizyty w Iraku. 

Landsbergis powiedział również, że zwrócił uwagę irackich urzędników na istniejące porozumienie z Unią Europejską „przewidujące możliwość nieobowiązkowego powrotu”. 

W 2012 r. UE i Irak podpisały dwustronne porozumienie, w którym obie strony zobowiązały się do współpracy w różnych kwestiach migracyjnych, w tym w zakresie readmisji. Irak i UE nie mają jednak osobnego porozumienia w sprawie powrotu migrantów. 

„Na jego podstawie pojawiła się propozycja, że prawdopodobnie powinniśmy zacząć od tych, którzy powodują duże niepokoje i hałas w obozach dla migrantów. Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych obietnic” – powiedział minister. 

Na podstawie krajowego ustawodawstwa Bagdad przyjmuje obecnie tylko tych swoich obywateli, którzy chcą dobrowolnie wrócić do kraju. 

Na Litwie przebywa obecnie ok. 2 tys. Irakijczyków, którzy odmawiają powrotu do kraju pochodzenia – podaje litewski Departament Migracji. 

Propozycja dla Iraku 

Nowy iracki parlament rozpoczął pracę na początku stycznia. Eksperci przewidują, że kraj czeka długa droga debat politycznych na temat nowego prezydenta i premiera, ponieważ w kraju jest wiele grup religijnych i etnicznych, a proces tworzenia rządu jest bardzo skomplikowany. 

„Gdy sytuacja polityczna będzie bardziej stabilna, będziemy kontynuować dyskusje” – powiedział minister spraw zagranicznych, dodając, że „Litwa planuje teraz bardziej skupić się na dobrowolnym powrocie migrantów i dlatego powinna nadal wypłacać 1 tys. EUR dla osób chcących dobrowolnie wrócić do swojego kraju”. 

„Uważam, że jest to projekt, który okazał się skuteczny” – dodał. 

„Litwa jest również gotowa zaoferować Irakowi bardziej aktywną współpracę w dziedzinie szkolenia zawodowego” – oznajmił Landsbergis. 

„Innymi słowy, dla tych ludzi, którzy wracają do Iraku, aby mieli tam więcej możliwości dotyczących ich zawodów i przyszłości” – powiedział. 

W ubiegłym roku ponad 4,2 tys. nielegalnych migrantów, głównie Irakijczyków, nielegalnie przedostało się na Litwę z Białorusi. Litwa i inne państwa zachodnie oskarżają reżim białoruski o zaaranżowanie bezprecedensowego napływu migrantów, nazywając to hybrydową agresją. 
źródło: BNS, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
Więcej na ten temat