W tym roku mija 18. rocznica członkostwa Litwy w UE. Niektóre aspekty naszego życia znacznie się zmieniły, na przykład bezpośrednie inwestycje zagraniczne na Litwie wzrosły ponad 6-krotnie, produkt krajowy brutto na mieszkańca wzrósł 3,6-krotnie i wynosi 19 tys. 760 EUR, średnia płaca netto wzrosła cztery razy, PKB wyrażony jako standard siły nabywczej, od 50% w 2004 r., wzrósł do 88% poziomu UE. Według tego wskaźnika wyprzedzamy Estonię, Hiszpanię, Polskę, Węgry, Portugalię, Łotwę i inne kraje.
18 lat członkostwa w UE: niektóre aspekty naszego życia zmieniły się całkowicie

podpis źródła zdjęcia
Mieszkamy bardziej przestronnie – o 14 m² na mieszkańca więcej niż w 2004 r. Kupujemy dwa razy więcej nowych aut: w 2004 r. – 11 tys., a pod koniec 2020 r. zarejestrowano ponad 22 tys.
Wzrósł wolumen handlu międzynarodowego zarówno towarami, jak i usługami. Eksport towarów pochodzenia litewskiego od 2004 r. wzrósł 3,6 razy. Od 2013 eksport usług wzrósł 3,3-krotnie. Zajmujemy się głównie eksportem usług związanych z sektorem transportowym.
Obywatele Litwy swobodnie poruszają się po świecie. Podobna liczba mieszkańców wyjeżdża i przyjeżdża. Wśród przybyszów większość powracających to obywatele Republiki Litewskiej. Przeważała emigracja – osiem razy więcej osób wyjechało, niż przybyło.
Przestępczość spadła. Napadów na samochody w 2021 r. odnotowano aż 20 razy mniej niż w 2004 r.
Widać, że zachodzą też drobne, ale pozytywne zmiany w życiu codziennym – częściej odwiedzamy kino (przed pandemią), teatry, jemy bardziej jakościowe jedzenie – więcej ryb, owoców i mięsa, ale mniej ziemniaków i zbóż.
źródło: ELTA, fot. BNS/Julius Kalinskas
Więcej na ten temat