Litwa proponuje przyspieszenie procesu synchronizacji sieci elektroenergetycznych krajów bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej.
O tym rozmawiali we wtorek przedstawiciele Komisji Europejskiej, krajów bałtyckich i Polski na spotkaniu urzędników wysokiego szczebla Baltic Energy Market Connection Plan, poinformowało Ministerstwo Energii.
Wiceminister energii Albinas Zananavičius powiedział, że szybsza synchronizacja jest konieczna i możliwa, choć nie wszystkie zaplanowane działania, w tym projekt Harmony Link z Polską, zostaną zrealizowane do tego czasu.
„Ten projekt jest uwzględniony w planie działania synchronizacji, ale nie jest krytyczny dla synchronicznego połączenia systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej, ponieważ jest przeznaczony do handlu energią elektryczną. Obecnie handel z Polską odbywa się za pośrednictwem asynchronicznego połączenia LitPolLink, które po synchronizacji będzie wykorzystywane wyłącznie na potrzeby usług systemowych” – powiedział w oświadczeniu wiceminister.
Uzgodniono, że w najbliższym czasie operatorzy systemów przesyłowych krajów bałtyckich i Polski, przy wsparciu Komisji Europejskiej, rozpoczną przygotowywanie niezbędnych opracowań w celu oceny krytycznych elementów niezbędnych do realizacji projektu synchronizacji przed zaplanowanym terminem.
Szef Departamentu Zarządzania Systemem litewskiego operatora systemu przesyłowego Litgrid, Donatas Matelionis, przedstawił uczestnikom spotkania możliwość przyspieszonej synchronizacji. Według niego prace i projekty niezbędne do synchronizacji zostaną zakończone już na początku 2024 r.
Ministrowie energetyki krajów bałtyckich uzgodnili konieczność przyspieszenia synchronizacji już w lutym, podpisując wspólne oświadczenie polityczne w odpowiedzi na sytuację geopolityczną i wynikające z niej zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi umowami, synchronizacja ma zostać wdrożona do końca 2025 r.
Więcej na ten temat