W ostatnim miesiącu na Litwie odnotowano drugie w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). W piątek potwierdzono ognisko ASF na farmie znajdującej się w miejscowości Giedrojcie (Giedraičiai) w rejonie molackim (Molėtai).
Według Państwowej Służby Żywności i Weterynarii (VMVT), to gospodarstwo zostało już ukarane przez inspektorów weterynarii grzywną za nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa biologicznego.
W gospodarstwie, w którym znaleziono ognisko ASF, hodowano 264 świnie. Po śmierci 14 świń i podejrzeniu choroby u innych, próbki krwi zwierzęcej wysłano do badań do Krajowego Instytutu Oceny Ryzyka Żywności i Weterynarii, który potwierdził obecność wirusa ASF.
„Gospodarstwo, w którym znaleziono ASF, zostało skontrolowane przez naszych inspektorów w maju, nałożono na nie sankcje i konsultowano w sprawie codziennego stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego. Niestety, jak widzimy, ostrzeżenia zostały zignorowane, wykryte naruszenia nie zostały usunięte na czas, więc nieodpowiedzialne podejście do elementarnych zasad ostrożności spowodowało kłopoty – właściciel farmy nie otrzyma rekompensaty za straty spowodowane epidemią, ponieważ nie przestrzegano obowiązkowych wymogów bezpieczeństwa biologicznego. Ponadto takie przypadki stanowią duże zagrożenie dla innych hodowców trzody chlewnej ze względu na możliwość rozprzestrzeniania się wirusa” – podkreśla dyrektor VMVT Mantas Staškevičius.
W tej chwili gospodarstwo odwiedzają urzędnicy VMVT Uciany i Wilna, gdzie prowadzą niezbędne prace w celu wyeliminowania choroby. Wokół zainfekowanego gospodarstwa ustanowiono strefy ochronne i konserwacyjne, prowadzone są prace czyszczące i dezynfekujące. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, świnie trzymane w gospodarstwie zostaną zutylizowane.
Zespół specjalistów rozpoczął śledztwo epizootyczne, aby dowiedzieć się, w jaki sposób wirus dostał się na farmę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba ASF aktywnie krąży w środowisku gospodarstwa, które znajduje się w pobliżu lasu. 13 lipca 3 km od tej farmy znaleziono 6 tusz dzików, u których również potwierdzono ASF.
źródło: ELTA, fot. BNS/Anita Roze BFL/F64
Więcej na ten temat