I. Žilienė: rozważa się, czy na Litwie możliwa jest energetyka jądrowa o małej mocy

I. Žilienė: rozważa się, czy na Litwie możliwa jest energetyka jądrowa o małej mocy, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
podpis źródła zdjęcia

W obliczu rekordowo wysokich cen energii elektrycznej Litwa zastanawia się, czy w kraju mogłyby działać reaktory jądrowe o małej mocy.

Wiceminister energii Inga Žilienė poinformowała o rozważaniach dotyczących sprawdzenia, czy Litwa może mieć reaktory jądrowe o małej mocy i uwzględnienie tego w nowej strategii energetycznej.


„Jeśli chodzi o przyszłość, jedną z opcji jest sprawdzenie, ile nasz system będzie potrzebował dla sektora energetycznego reaktorów jądrowych o małej mocy, które są elastyczne, mogą uczestniczyć w rynku, mogą zapewnić stabilność rynku” – powiedziała I. Žilienė podczas konferencji prasowej sejmu w środę.


Według niej takie reaktory powinny pojawić się w 2030 r.


Litwa wraz z Łotwą, Estonią i japońską firmą Hitachi w latach 2020–2022 liczyła na budowę nowej elektrowni jądrowej w pobliżu elektrowni w Ignalinie, którą ostatecznie zamknięto pod koniec 2009 r.


Rząd planował, że budowa elektrowni rozpocznie się w 2015 r., a produkcja energii elektrycznej miałaby nastąpić najpóźniej w 2022 r.


Planowane przez konserwatystów wstrzymanie budowy nowej elektrowni zostało odrzucone po referendum w 2012 r., kiedy projekt elektrowni jądrowej w Wisagini nie uzyskał aprobaty opinii publicznej.


źródło: BNS, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
Więcej na ten temat