I. Šimonytė: Przyszłość bezpieczeństwa transatlantyckiego będzie kształtowana przez wynik wojny Rosji z Ukrainą

I. Šimonytė: Przyszłość bezpieczeństwa transatlantyckiego będzie kształtowana przez wynik wojny Rosji z Ukrainą, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
podpis źródła zdjęcia

Premier Ingrida Šimonytė, wraz z szefami rządów Łotwy, Estonii i Polski – Krišjānisem Kariņšem, Kają Kallas i Mateuszem Morawieckim – otrzymała nagrodę Transatlantic Leadership Award przyznawaną przez Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA) za silne wsparcie dla Ukrainy i wybitny wkład we wzmocnienie partnerstwa transatlantyckiego, podała kancelaria premier.

W swoim wystąpieniu na konferencji CEPA premier Ingrida Šimonytė zwróciła uwagę, że silne partnerstwo transatlantyckie może stanowić różnicę między pokojem a serią wojen, dobrobytem a zniszczeniem, ładem międzynarodowym opartym na zasadach a chaosem. 


Zdaniem premier nie ma partnerstwa bardziej strategicznego i ważniejszego dla Litwy, Europy, Stanów Zjednoczonych i dla przyszłości całego świata niż partnerstwo transatlantyckie, a przyszłość jego architektury bezpieczeństwa będzie kształtowana przez wynik wojny Rosji z Ukrainą. 


„Mam nadzieję – wręcz wierzę – że przy naszym wsparciu będzie ona kształtowana przez zwycięstwo Ukrainy. Bo tylko wtedy – a raczej wtedy, gdy Ukraina zwycięży – możemy mieć szansę na trwały pokój w Europie i na świecie. Appeasement i polityka „Russia-first” przez dłuższy czas podsycały apetyt agresora. Ale Ukraina sprawiła, że agresor zaczął się dusić. Agresor jest jednak daleki od pokonania. Ukraina jest nadal atakowana. Ukraińcy nadal żyją w strachu i rzeczywistości ciągłych bombardowań. Setki ukraińskich miast nadal znajdują się pod rosyjską okupacją” – oświadczyła premier. 


Ingrida Šimonytė powiedziała, że jest dumna z tego, że ponad połowa mieszkańców Litwy w taki czy inny sposób pomogła Ukrainie: dając zakwaterowanie, przekazując pieniądze, angażując się w wolontariat, a nawet składając się na zakup słynnego Bayraktaru dla ukraińskiej armii. Dziś Litwa jest w czołówce największych darczyńców Ukrainy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Premier potwierdziła gotowość Litwy do pomocy Ukrainie tak długo, jak będzie to potrzebne. 


„Ale możemy i musimy zrobić więcej. Musimy dostarczyć więcej ciężkiej broni i zrobić to jeszcze szybciej. Musimy utrzymać naszą jedność i wytrzymać zimę, która będzie wyzwaniem dla naszych ludzi i dla naszych rządów – ale nie jest tak wymagająca i zagrażająca życiu, jak dla Ukraińców, którzy walczą za swój kraj i za nas wszystkich. Wreszcie, kiedy Rosja zostanie pokonana na polu bitwy, musimy zapewnić, że wszyscy odpowiedzialni za tę wojnę, za zbrodnie wojenne i za ludobójstwo Ukraińców zostaną postawieni przed sądem. A kiedy Ukraina wygra, musimy ponownie zjednoczyć się w pomaganiu Ukrainie w odbudowie każdego centymetra ich kraju. I odbudowywać lepiej. We wszystkich tych przedsięwzięciach odniesiemy sukces – bo nie mamy luksusu, by tego nie zrobić. Ale także dlatego, że nasza siła tkwi w naszych wartościach, naszej jedności, naszej transatlantyckiej więzi” – podkreśliła premier. 


Poprzednimi odbiorcami nagrody CEPA Transatlantic Leadership Award są m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (2021), za wkład we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego, oraz senatorowie Stanów Zjednoczonych Rob Portman i Chris Murphy (2020), za wysiłki w przeciwdziałaniu wrogim działaniom Rosji. 

źródło: ELTA, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
Więcej na ten temat