Wilnianki a powstanie. Dowiedz się więcej

Wilnianki a powstanie. Dowiedz się więcej, fot. polona.pl
Wilnianki a powstanie. Dowiedz się więcej, fot. polona.pl
podpis źródła zdjęcia

Emilia Plater – jej imieniem jest nazwana niejedna ulica i szkoła, została patronką niejednej harcerskiej drużyny, pisano o niej książki i wiersze, a każdy z nas, nawet jak nie zna całej historii, to na pewno słyszał o tej kobiecie.

Emilia Plater (lit. Emilija Platerytė) była wilnianką, polską hrabianką, kapitanem Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego. Odważnie dążyła do patriotycznego celu i realizując go, zginęła, mając 25 lat. Jest określana jako bohaterka, dla której przeszkodą nie była ani płeć, ani społeczne odmowy brania udziału w powstaniu.


Powstanie listopadowe, w którym brała udział Emilia Plater, odbyło się w latach 1830–1831. Jak wiemy z historii, kolejne powstanie odbyło się w latach 1863–1864 i było znane jako powstanie styczniowe. Z tego powstania nie znamy już imion jej bohaterek. Tylko czy na pewno żadna kobieta nie wzięła w nim udziału? A jak wyglądało życie innych kobiet? Jakie zadania były przydzielane kobietom w tym czasie? Czy działały kobiece komitety? Co wilnianki opowiadały o swoim doświadczeniu z tego okresu? Jak bardzo różnią się historyczne wspomnienia tego powstania u kobiet i mężczyzn?


Już dzisiaj, 6 października, w Wilnie odbędzie się bezpłatne spotkanie z dr. Olgą Mastianicą pod tytułem: „Wilnianki w powstaniu 1863–1864: doświadczenia i wspomnienia” (lit. „Vilnietės 1863–1864 m. sukilime: patirtys ir atmintys”). 


Litewskie Muzeum Narodowe (lit. Lietuvos nacionalinis muziejus) wraz z Wydziałem Historycznym Uniwersytetu Wileńskiego kontynuuje cykl wykładów „Historia miasta i świata”. Projekt daje możliwość badania zapomnianych eksponatów oraz podejmowania tematów zakurzonych wydarzeń, które ostatecznie okazują się wcale tak samo wartościowe i ważne.

  

Znajomość historii buduje człowieka, uczy niepopełniania tych samych błędów. Przynajmniej chcemy w to wierzyć. Zapoznanie się z historią przodków pomaga również zrozumieć dzisiaj działające w nas schematy, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, by dowiedzieć się, jak wyglądało to powstanie w oczach wilnianek, czyli naszych praprababć. 


Wydarzenie jest bezpłatne i można wziąć w nim udział na żywo bądź zdalnie. 


Na żywo: sala Litewskiego Muzeum Narodowego, ul. Arsenalu 3 (lit. Arsenalo g. 3).


Online: transmisja na żywo na portalu www.15min.lt oraz na koncie YouTube Litewskiego Muzeum Narodowego.


Godzina: 18.00.


Spotkanie odbędzie się w ramach świętowania 700-lecia miasta Wilna. 


źródło: TVP Wilno/Kamila Daszkiewicz, fot. polona.pl
Więcej na ten temat