G. Nausėda: Rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy to poważna zbrodnia wojenna

G. Nausėda: Rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy to poważna zbrodnia wojenna, fot. Getty Images/Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket
podpis źródła zdjęcia

Poniedziałkowe ataki Rosji na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie są kolejnym dowodem poważnych zbrodni wojennych – mówi prezydent Gitanas Nausėda.

Po spotkaniu z przebywającym w Wilnie premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem G. Nausėda stwierdził, że w związku z tymi działaniami konieczne jest kontynuowanie polityki sankcji wobec Rosji i Białorusi.

„Niedawne działania reżimu Kremla w niszczeniu cywilnej infrastruktury życiowej Ukrainy za pomocą ataków rakietowych i dronów są kolejnym dowodem poważnych zbrodni wojennych. Musimy kontynuować wsparcie wojskowe, polityczne i humanitarne dla Ukrainy i pomóc jej przeciwstawić się barbarzyńskiej agresji militarnej Rosji” – powiedział G. Nausėda w komunikacie prasowym.

„Musimy kontynuować politykę sankcji wobec Rosji i Białorusi, przygotować nowy pakiet precyzyjnych i skutecznych sankcji. Z kolei musimy wzmocnić zdolności obronne wschodniej flanki NATO – zapewnił.

Według szefa państwa winni zbrodni wojennych muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a powołanie specjalnego trybunału do zbadania agresji Rosji na Ukrainę byłoby najlepszym sposobem, aby to zrobić.

Jak poinformowała Prezydencja, G. Nausėda omówił z szefem greckiego rządu stosunki dwustronne, współpracę NATO i UE, wsparcie dla Ukrainy, ochronę granic zewnętrznych UE i nielegalną migrację, potrzebę rozwiązania kwestii rynku energii jak najszybciej na szczeblu UE.

Prezydent zwrócił uwagę, że na poziomie Unii Europejskiej konieczne jest wzmocnienie walki z rosyjskimi próbami przepisywania historii i narzucania narracji reżimów totalitarnych w toczącej się wojnie z Ukrainą.

Szef państwa z zadowoleniem przyjął dążenie Grecji do stania się regionalnym centrum transportu źródeł energii, które zapewniłoby alternatywne drogi dostaw i przyczyniłoby się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej.

G. Nausėda zauważył, że konieczne jest jak najszybsze uzgodnienie konkretnych środków europejskich, zgodnie z porozumieniami osiągniętymi przez Radę Europejską w październiku br., w celu rozwiązania kwestii wysokich cen energii.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że rosyjskie siły zbrojne w poniedziałek rano wystrzeliły ponad 50 rakiet w różne miasta, w tym stolicę Kijów. Ukraińscy przywódcy poinformowali, że setki osiedli są pozbawione prądu z powodu uszkodzeń obiektów energetycznych. Według mera Kijowa Witalija Kliczko 350 tys. domów zostało tu bez prądu, bez wody.

źródło: BNS, fot. Getty Images/Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket
Więcej na ten temat