Prezydent Gitanas Nausėda spotkał się w piątek z prezydentem Finlandii Saulim Niinistö, który składa roboczą wizytę na Litwie. Szefowie państw rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa w Europie, wsparciu dla Ukrainy i agresji Rosji na Ukrainę. Omówiono również przystąpienie Finlandii do NATO i współpracę w Unii Europejskiej, a także stosunki dwustronne.
Prezydent Nausėda podkreślił, że Litwę i Finlandię łączą identyczne wartości i cele: poszanowanie praw i wolności człowieka, zasady demokracji, bezpieczeństwo regionalne, zielona energia, a także połączenia infrastrukturalne między Północą a Południem. Szef państwa podziękował prezydentowi Finlandii za pomoc udzieloną w obliczu nielegalnej migracji spowodowanej przez Białoruś.
Ponadto Nausėda wyraził silne poparcie Litwy dla członkostwa Finlandii w NATO. Podkreślił, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu znacznie poprawi bezpieczeństwo w regionie.
Mówiąc o wojnie Rosji z Ukrainą i reakcji Europy, prezydenci zgodzili się co do konieczności dalszego wywierania presji na Rosję i Białoruś poprzez przygotowanie 9. pakietu unijnych sankcji. Prezydenci zgodzili się również co do konieczności zwiększenia wsparcia wojskowego, humanitarnego, finansowego i politycznego dla Ukrainy. Poruszono także kwestię dążenia do powołania specjalnego trybunału do zbadania zbrodni agresji Rosji.
Prezydent Nausėda i prezydent Niinistö omówili współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, europejskiej pamięci historycznej i migracji. Litewski prezydent zauważył, że Rosja wykorzystuje dostawy energii jako narzędzie szantażu wobec Europy. Podkreślił zatem znaczenie zapewnienia niezależności i odporności energetycznej UE oraz osiągnięcia porozumienia w sprawie sposobów radzenia sobie ze skutkami wysokich cen surowców energetycznych, dywersyfikacji zasobów energetycznych UE i inwestowania w bezpieczeństwo energetyczne.
Mówiąc o stosunkach dwustronnych, Nausėda podkreślił, że Finlandia jest dla Litwy ważnym partnerem gospodarczym i handlowym. Oba kraje są gotowe do wzmocnienia współpracy w zakresie badań i innowacji, zwłaszcza biotechnologii, energii odnawialnej, technologii finansowych, inżynierii i logistyki.