Eksperci: Pracujący emeryci pomagają złagodzić napięcia na rynku pracy

Eksperci: Pracujący emeryci pomagają złagodzić napięcia na rynku pracy, fot. Getty Images/Kevin Frayer
podpis źródła zdjęcia

W 2010 r. pracowało ok. 9% emerytów, a liczba ta wzrosła do blisko 12%, czyli 71,2 tys. wszystkich pracujących w 2022 r.

Zdaniem władz publicznych rosnąca liczba pracujących emerytów to nie tylko efekt niskich emerytur i chęci zwiększenia dochodów. Tymczasem przedsiębiorcy mówią, że trudno jest przyciągnąć młodych ludzi do sektora przemysłowego i w ogóle na rynku pracy panuje poważne napięcie – w pierwszej połowie 2022 r. pracodawcy zarejestrowali w urzędzie pracy 156,8 tys. wolnych miejsc pracy. 


„Pomimo rozmów, że Europa zmierza do recesji, obecnie w przemyśle brakuje ok. 10 tys. pracowników, w tym dużej liczby inżynierów, operatorów i zwykłych pracowników” – stwierdził Vidmantas Janulevičius, przewodniczący Litewskiej Konfederacji Przemysłowców. 


„Już od kilku lat obserwujemy niedobór pracowników. Przy takim niedoborze, a być może i nieodpowiednich emeryturach, ludzie decydują się na dalszą pracę. Ludzie w srebrnym wieku mają zrozumienie i wykształcenie” – powiedział Janulevičius. 


Andrius Romanovskis, przewodniczący Litewskiej Konfederacji Biznesu, również potwierdził problem braku pracowników. Podkreślił szczególny niedobór osób posiadających konkretne kwalifikacje techniczne. 


„Rynek pracy znajduje się pod ogromną presją i brakuje osób o szczególnych kwalifikacjach. Pracodawcy wykorzystują wszelkie środki, aby namówić starsze osoby do pozostania. Do sektora napływa znacznie mniej młodych ludzi niż tych, którzy przechodzą na emeryturę” – zauważył Romanovskis. 


Eksperci zwrócili również uwagę, że pod względem kosztów pracownicy na emeryturze są znacznie tańsi niż osoby młodsze, dlatego firmy mają tendencję do zatrzymywania dotychczasowych pracowników, zamiast szkolić nowych. 


„W wielu przypadkach ci emeryci nie są tak drodzy jak młodzi ludzie po trzydziestce, którzy mają zupełnie inne potrzeby, bo potrzebują nieruchomości i muszą wychowywać dzieci. Jeśli utrzyma się wysoki popyt na pracowników i ich niedobór, to liczba pracujących emerytów na pewno wzrośnie” – prognozuje Janulevičius. 


Danas Arlauskas, szef Konfederacji Pracodawców Litwy, również zgodził się, że w niektórych dziedzinach emeryci mogą być postrzegani jako atrakcyjni pracownicy. Według niego mogą oni z powodzeniem pracować w sektorze społecznym, gdzie najbardziej potrzebne są empatia, współczucie i rzetelność. 


„Ani roboty, ani technologia nie zastąpią ludzi w sferze społecznej” – podkreślił Arlauskas. 


Jekaterina Navickė, docent Uniwersytetu Wileńskiego w Katedrze Polityki Społecznej na Wydziale Filozoficznym, zwróciła uwagę na to, że Litwa może być dumna z dobrych wskaźników zatrudnienia starszych pracowników. Według niej obecnie na samym Uniwersytecie Wileńskim pracuje 501 osób w wieku emerytalnym, co stanowi prawie 9% wszystkich pracowników uczelni. 


„Tylko Szwecja, Irlandia, Estonia i Łotwa mają lepsze wskaźniki osób zatrudnionych w wieku emerytalnym” – powiedziała. 


Tymczasem Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych i Pracy zwraca uwagę, że emeryci krytycznie oceniają swoje umiejętności, które są istotne dla rynku pracy. Według Wydziału Komunikacji Ministerstwa, osoby starsze oceniają swoje ogólne umiejętności, takie jak umiejętności cyfrowe, umiejętność uczenia się i znajomość języków obcych, znacznie niżej niż osoby młodsze. 

źródło: ELTA, fot. Getty Images/Kevin Frayer
Więcej na ten temat