Rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki/Wirtualne forum

Urodził się na Polesiu, studiował w Paryżu, podróżował po Europie i Ameryce Północnej. Przede wszystkim jednak walczył o wolność Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Stanów Zjednoczonych.

Dzisiaj przypada 275. rocznica urodzin bohatera narodowego dwóch kontynentów - Tadeusza Kościuszki. Plany hucznych obchodów pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Uroczystości miały więc wymiar symboliczny i zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej. 

„Za samą szlachtę bić się nie będę, chcę wolności dla całego narodu i dla niej wystawię tylko me życie” - te słowa Tadeusz Kościuszko wypowiedział na rynku krakowskim, składając przysięgę i obejmując formalnie przywództwo powstania jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. 
  

Prof. Alfredas Bumblauskas, historyk: 

„Jego postać jest znana przede wszystkim z tak zwanej „insurekcji kościuszkowskiej", którą dowodził w walkach o wolność przeciwko Rosji i Prusom w 1794 roku.” 
 

Chociaż Kościuszko poniósł klęskę w powstaniu, stał się symbolem niezłomnej walki o wolność. W ramach obchodów 275. rocznicy jego urodzin polscy i litewscy parlamentarzyści przyjęli wspólną deklarację. Podkreślili w niej, że Tadeusz Kościuszko symbolizuje ideę jednoczenia narodów wokół ważnych spraw takich jak wolność i niepodległość oraz szacunek dla narodowej tożsamości. Wyrazili także solidarność z protestującymi na Białorusi. 

Dzień ten niech zawsze przypomina nam o naszej wspólnej przeszłości, która zobowiązuje do wzajemnej solidarności, do wspierania dążeń do niepodległości państw i wolności narodów oraz poszanowania praw człowieka i obywatela. Jesteśmy i pozostaniemy solidarni z Białorusią. 


Prof. Alfredas Bumblauskas, historyk: 

„Tadeusz Kościuszko jest (...) człowiekiem idei wolności. Jest on postacią, który do dziś dnia potrafi łączyć Polskę i Litwę." 


Pamięć o bohaterze narodowym uczcili dziś też uczestnicy światowego forum wirtualnego „Dążenie do wolności: dziedzictwo Tadeusza Kościuszki”. W swoich rozważaniach zastanawiali się, w jaki sposób wartości wspólne dla Litwy, Białorusi, Polski i Stanów Zjednoczonych mogą sprzyjać rozwojowi demokracji w Europie i na świecie. 


Prof. Jenik Radon, inicjator forum: 

„Białorusini tak głośno domagają się wolności, że słyszy ich cały świat. My pamiętamy długą i pokojową walkę państw bałtyckich o wolność, którą świat nazwał „śpiewającą rewolucją”. Urodziny historycznego bohatera Tadeusza Kościuszki zachęcają do refleksji nad jego wkładem w wolność, która jest fundamentem demokracji na całym świecie.” 
 

Swoje wolnościowe ideały realizował nie tylko wobec mieszkańców Rzeczpospolitej Obojga Narodów różnych stanów, w tym chłopów pańszczyźnianych. Wolność chciał wywalczyć także dla wyzyskiwanych na plantacjach bawełny niewolników w Stanach Zjednoczonych. Tadeusz Kościuszko zmarł 15 października 1817 roku w Solurze w Szwajcarii. Został pochowany w krypcie królewskiej na krakowskim Wawelu. 
Więcej na ten temat