G. Landsbergis krytykuje pomysł rozmów pokojowych z Putinem

G. Landsbergis krytykuje pomysł rozmów pokojowych z Putinem, fot. ELTA/Julius Kalinskas
podpis źródła zdjęcia

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis sprzeciwia się idei rozmów pokojowych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w zamian za obietnicę zakończenia wojny z Ukrainą.

Według ministra spraw zagranicznych Zachód nie wysyła Ukrainie wszystkich narzędzi potrzebnych do zakończenia wojny i unika rozmów o konkretach w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO, ponieważ wciąż żywe jest przekonanie, że po wojnie Zachód może wrócić do interesów z Rosją. 

„Taktyka pozostawienia Rosji niepokonanej i gotowej do przyszłego partnerstwa jest toksyczna. Prowadzi do wezwań do zakończenia wojny na drodze negocjacji, zamiast zakończenia jej ukraińskim zwycięstwem. Niektórzy sugerują nawet ukraińskie ustępstwa terytorialne na rzecz najeźdźców jako prezent” – napisał Landsbergis we wpisie na Twitterze. 

„To nie tak działa oparty na zasadach porządek międzynarodowy. Rosja nie powinna dostawać zaproszenia do »negocjacji pokojowych« w nagrodę za brutalne najeżdżanie, okupowanie i mordowanie swoich sąsiadów raz za razem. Pełzająca normalizacja działań Rosji jest z gruntu zła. Błędne jest również przekonanie, że obecna architektura bezpieczeństwa w postaci wielostronnych organizacji regionalnych i globalnych musi zostać zachowana jako »najlepsze, co mamy«” – dodał minister. 

Szef litewskiej dyplomacji stwierdził, że należy zapewnić Ukrainie wszelką broń i pomoc, aby Rosja mogła ponieść klęskę na polu bitwy, ponieważ w interesie Europy jest odeprzeć i pokonać najeźdźcę. 

Minister spraw zagranicznych zasugerował stworzenie nowego systemu bezpieczeństwa po klęsce Rosji, ponieważ opieranie się na wymianie gospodarczej jako zasadzie wzajemnej asekuracji oraz siła weta przyznana agresorom okazały się błędnymi koncepcjami, które nie zapewniły bezpieczeństwa w Europie. 

„Nasza strategia musi być przemyślana i odzwierciedlona w nowej architekturze bezpieczeństwa, która zapewni bezpieczeństwo kontynentu na kolejne dekady. I powinniśmy zacząć tworzyć ten nowy system z Ukrainą, a nie z Rosją Putina” – napisał Landsbergis. 
źródło: ELTA, fot. ELTA/Julius Kalinskas
Więcej na ten temat