Pierwsze osoby na Litwie zaszczepione przeciwko COVID-19

fot. BNS/15min.lt/Rokas Lukosevicius
podpis źródła zdjęcia

W niedzielę rano pierwsi pracownicy litewskich szpitali zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Szczepionka COVID-19, opracowana przez BioNTech i Pfizer, jest obecnie wprowadzana na rynek w całej Unii Europejskiej.

fot. AFP-Scanpix

Szczepionka COVID-19 dotarła na Litwę

Nauka i zdrowie
W Wilnie jako pierwsza zaszczepiona została Nijolė Ramonaitė, pielęgniarka w Centrum Chorób Zakaźnych w Klinikach Santara, w Kownie – pielęgniarka Jolanta Litvinienė. W tym samym czasie rozpoczęto szczepienia w trzech kolejnych szpitalach w kraju.

Podczas transmisji na żywo, pielęgniarki które otrzymały szczepionkę powiedziały, że czują się świetnie.

„Czuję się świetnie, po prostu zwykła procedura szczepień. Ukłucie jest krótkie i bezbolesne”- powiedziała J. Litvinienė.

„To bardzo symboliczne w okresie świątecznym, to jest bożonarodzeniowy cud - mamy środki, aby poradzić sobie z tą globalną pandemią” - dodała.

Pielęgniarka powiedziała, że po otrzymaniu szczepionki praca będzie psychologicznie łatwiejsza, ale nadal będą przestrzegane surowe środki ostrożności.

„W zasadzie będzie robić wszystko, co robiliśmy dotychczas. Nadal będziemy nosić maski i ubierać kombinezony. Szczepionka potrzebuje czasu, aby zadziałała” – tłumaczyła.
 
Nieco później na konferencji prasowej N. Ramonaitė powiedziała, że szczepionka dla lekarzy to prezent na święta, który pozwoli wrócić do poprzedniego życia.

„Wrócimy do naszego poprzedniego życia, będziemy mogli komunikować się z rodzinami, krewnymi, przyjaciółmi” – nie kryła entuzjazmu.

Według pielęgniarki szczepionka nie była bolesna, a uczucie było podobne jak po szczepieniu przeciw grypie.

W poniedziałek instytucje Unii Europejskiej zatwierdziły szczepionki „BioNTech” oraz „Pfizer”.

Jako pierwsi na Litwie zostaną zaszczepieni lekarze. Według Ministerstwa Zdrowia w pierwszym kwartale przyszłego roku planowane jest szczepienie całego personelu medycznego w kraju.

Feliksas Jankevičius, szef klinik Santara, podkreślił, że szczepionki to początek bardzo ważnego procesu powstrzymania koronawirusa.

„Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to bardzo prosta procedura, ale oznacza początek bardzo ważnego procesu, ponieważ bez szczepień tak naprawdę nie poradzimy sobie z tą pandemią” - powiedział.

Po zaszczepieniu lekarzy szczepionki trafią do personelu i pacjentów placówek opiekuńczo-pielęgnacyjnych, pracowników socjalnych, farmaceutów, osób powyżej 65 roku życia, osób ze schorzeniami współistniejącymi, osób, które nie mogą uniknąć bliskiego lub długotrwałego kontaktu społecznego lub pełnią funkcje o znaczeniu publicznym.

źródło: ŁC/BNS, fot. BNS/15min.lt/Rokas Lukosevicius
Więcej na ten temat