Jedzenie mięsa nie tak istotne w ewolucji człowieka

Jedzenie mięsa nie tak istotne w ewolucji człowieka, fot. Getty Images/LightRocket/Leisa Tyler
podpis źródła zdjęcia

Rola mięsnej diety w ewolucji człowieka była prawdopodobnie mniejsza, niż dotąd sądzono – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Typowo ludzkie cechy, takie jak duży mózg, pojawiły się ok. 2 mln lat temu u naszych ewolucyjnych przodków, Homo erectus. Niektórzy naukowcy wiązali pojawienie się tych cech z przejściem na dietę, w której mięso odgrywało kluczową rolę. To za sprawą mięsa i dostarczanych przezeń kalorii i składników odżywczych miał się rozwinąć u ludzi duży mózg, który jest narządem niezwykle energochłonnym. 

Najnowsze badania podważają jednak pogląd o istotnej roli mięsa w naszym ewolucyjnym rozwoju. 

Zdaniem autorów artykułu, za tego rodzaju stanowiskiem stoją błędy metodologiczne, które nawarstwiły się przez lata badań. Wielu naukowców przyjmowało hipotezę, że „mięso uczyniło nas ludźmi”, a następnie badacze koncentrowali się na potwierdzeniu tej hipotezy, lekceważąc dane, które mogłyby jej przeczyć. 

„Kiedy jednak, w celu sprawdzenia tej hipotezy, dokona się ilościowej syntezy danych z wielu miejsc w całej wschodniej Afryce, to narracja, że mięso uczyniło nas ludźmi, zaczyna się sypać” – opisuje główny autor, prof. W. Andrew Barr z George Washington University (USA). 

Zespół zestawił dane z 9 głównych rejonów we wschodniej Afryce, obejmujących kilkadziesiąt stanowisk, datowanych pomiędzy 2,6 a 1,2 mln lat. Brano pod uwagę m.in. pozostałości szczątków zwierzęcych, w tym kości z nacięciami zrobionymi za pomocą narzędzi. 

Zdaniem naukowców, nie ma dowodów na to, żeby wraz z pojawieniem się Homo erectus zwiększyła się ilość spożywanego mięsa na głowę. 

W zapisie archeologicznym zwiększa się ogólna ilość pozostałości związanych z Homo erectus, w tym szczątków zwierzęcych. To mogło prowadzić niektórych badaczy, którzy wybiórczo traktowali dane, do pochopnego wniosku o wzroście spożycia mięsa na każdego osobnika Homo erectus. 
źródło: PAP, fot. Getty Images/LightRocket/Leisa Tyler
Więcej na ten temat