W czwartek szef tajwańskiego parlamentu You Shyi-kun rozpocznie wizytę na Litwie z delegacją.
Po przylocie na wileńskie lotnisko wieczorem weźmie udział w kolacji przewidzianej w programie wizyty przedłożonym przez sejm z przewodniczącą sejmu Viktoriją Čmilytė-Nielsen.
W piątek You Shyi-Kun spotka się w sejmie z wiceprzewodniczącymi sejmu Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Pauliusem Saudargasem, przewodniczącą Komisji Spraw Zagranicznych Laimą Liuciją Andrikienė oraz członkiem Komisji do Spraw Europejskich Emanuelisem Zingerisem.
Tego samego dnia tajwańska delegacja odwiedzi Muzeum Okupacji i Walk o Wolność oraz weźmie udział w kolacji na zaproszenie Mato Maldeikio, Przewodniczącego Grupy Stosunków Parlamentarnych z Republiką Chińską (Tajwan).
W sobotę przewodniczący tajwańskiego parlamentu odwiedzi Troki, Narodową Galerię Sztuki, wileńską wieżę telewizyjną, Uniwersytet Wileński, Ostrą Bramę i katedrę wileńską.
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda i premier Ingrida Šimonytė nie spotkają się z szefem tajwańskiego parlamentu, poinformowali ich przedstawiciele.
Według ekspertów program wizyty i tajwańska retoryka pokazują, że przedstawiciele Litwy i Tajwanu unikają oficjalnych kontaktów, aby nie rozzłościć Chin.
W ubiegłym roku, w związku z pogłębieniem stosunków między Wilnem a Tajpej, jesienią otwarto przedstawicielstwo Tajwanu na Litwie. Chiny, które uważają wyspę za część niepodzielnego państwa, otwarcie przedstawicielstwa w imieniu Tajwanu postrzegały jako próbę działania przez ten kraj jako niepodległe państwo.
Po otwarciu przedstawicielstwa Pekin podważył stosunki dyplomatyczne z Litwą i nałożył restrykcje handlowe, o co Unia Europejska apelowała do Światowej Organizacji Handlu.
Litwa zamierza otworzyć przedstawicielstwo w Tajpej w 2022 r.