Ludzie świata – kim była Maria Skłodowska-Curie?

Ludzie świata – kim była Maria Skłodowska-Curie?

Ludzie świata – kim była Maria Skłodowska-Curie?, fot. Getty Images/Christophel Fine Art/Universal Images Group
Ludzie świata – kim była Maria Skłodowska-Curie?, fot. Getty Images/Christophel Fine Art/Universal Images Group
podpis źródła zdjęcia

Przedstawiamy drugi artykuł z rubryki „Ludzie świata”, w której znajdują się biografie, historie, myśli oraz ciekawostki o znanych ludziach ze świata. Nieraz słyszymy nazwiska znanych osób i wiemy, że są czy byli tacy ludzie, lecz często mamy tylko powierzchniowe informacje na ich temat. Tymi artykułami pragniemy przypominać o wyjątkowych ludziach i ich zasługach. Dzisiaj wspominamy jedną z najsłynniejszych polek – Marie Skłodowską-Curie.

Kim była Maria Skłodowska-Curie? 


Była ona naukowczynią polskiego pochodzenia. Zajmowała się fizyką oraz chemią i została też podwójną noblistką. W 1903 r. dostała Nagrodę Nobla z fizyki, a w 1911 – z chemii. 


Maria urodziła się w 1867 r. w Warszawie, w ówczesnym Królestwie Polskim należącym do Cesarstwa Rosyjskiego. Wychowywana była w nauczycielskiej rodzinie wywodzącej się z drobnej szlachty, w której ojciec był nauczycielem matematyki i fizyki oraz dyrektorem dwóch warszawskich gimnazjów męskich, a matka była przełożoną warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. 


Jak wyglądało życie Marii?


Młodość


Maria ukończyła szkołę ze złotym medalem. Po szkole dawała korepetycje z języków obcych, gdyż oprócz polskiego znała też rosyjski, angielski, niemiecki oraz francuski, a także uczyła fizyki i matematyki. Wraz ze swoją siostrą pragnęła studiować, a jako że kobiety ówcześnie na terenie Polski studiować nie mogły, postanowiły wyjechać do Paryża. Z siostrą zawarły umowę, że starsza siostra jedzie do Paryża pierwsza, a Maria ją utrzymuje, pracując w Polsce. W 1891 r., gdy starsza siostra Bronisława ustabilizowała swoje życie w Paryżu, Maria przyjechała do mieszkania siostry i mogła zacząć studia.


Dorosłe życie


Po studiach, pracując nad badaniami naukowymi, Maria poznała naukowca Pierre’a Curie, z którym zawarła cywilny związek małżeński, a po roku urodziła się ich pierwsza córka. W międzyczasie oboje aktywnie działali naukowo. Po 6 latach urodziła się druga córka, która zmarła od razu po porodzie. Wspólnie z małżonkiem wykonywali badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, za co w 1903 r. otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki. W 1904 r. na świat przyszła ich trzecia córka.


Trzy lata później Pierre Curie został w nieszczęśliwy sposób śmiertelnie potrącony przez konny wóz, mając 47 lat. Ich małżeństwo było wyjątkowo udane, gdyż oprócz miłości była w nim przyjaźń i partnerstwo. Przez rok po jego śmierci Maria prowadziła dziennik żałobny, w którym opisywała swoją pustkę i ból po stracie. Po śmierci Pierre’a Maria dostała katedrę fizyki, gdzie 5 listopada 1906 r. przeprowadziła swój pierwszy wykład. Tym samym została pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie.


Kobieta a nauka


Od samego początku Maria miała trudniejszą drogę ku sukcesom naukowym z powodu płci. W 1911 r., będąc laureatką Nagrody Nobla, trzykrotną laureatką Akademii Nauk w Paryżu, posiadała doktoraty honorowe uniwersytetów m.in. w Edynburgu, Genewie, Manchesterze, była członkiem Akademii Nauk w Petersburgu, Bolonii, Pradze, członkiem Akademii Umiejętności w Krakowie, Maria zgłosiła swoją kandydaturę do Francuskiej Akademii Nauk, natomiast mimo ogromnych zasług dla nauki, seksistowska postawa wobec kobiet była silniejsza. Dodatkowo przyczyniło się negatywna postawa wobec obcokrajowców. Pierwszą kobietą przyjętą do Francuskiej Akademii Nauk była dopiero doktorantka Marii Skłodowskiej-Curie – Marguerite Perey – w 1962 r.


7 listopada 1911 Szwedzka Akademia Nauk przyznała Marii drugą, tym razem samodzielną, Nagrodę Nobla z chemii za odkrycie polonu i radu. Została pierwszym człowiekiem wyróżnionym tą nagrodą dwukrotnie i pierwszą kobietą laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.


Śmierć


Pod koniec lat 20. zdrowie Marii Skłodowskiej-Curie zaczęło się coraz bardziej pogarszać. Maria zaczęła tracić słuch i wzrok. W 1934 r. oprócz gruźliczych zmian w płucach zdiagnozowano u niej chorobę popromienną wywołaną przez promieniowanie jonizujące. Zmarła tam 4 lipca 1934 r.


Ciekawostki


• Podczas I wojny światowej Maria zorganizowała specjalne samochody, dzięki którym, można było wykonać rentgenowskie badania w polowych warunkach. Tym sposobem uratowała wiele żołnierzy od śmierci. 


• W 1916 r. Maria, jako jedna z pierwszych kobiet, uzyskała prawo jazdy i prowadziła samochód. 


• Córka Marii i Pierre’a Irène była francuską fizykochemiczką, również laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.


• Córka Marii i Pierre’a Ève została francusko-amerykańską pisarką, dziennikarką, pianistką i polityczką.


• Maria Skłodowska-Curie mówiła: „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę”. Ona faktycznie tak działała. Wierzyła w siebie i szła do przodu mimo wielu przeciwieństw losu. 


Poznawajmy nowe historie, pogłębiajmy wiedzę o znanych osobach i korzystajmy z ich doświadczeń, by inspirować się i tworzyć swoje wyjątkowe życie. Opowiadajmy też o takich ludziach naszym dzieciom. Między innymi o Marii Skłodowskiej-Curie jest napisana niejedna książka dla dzieci, która w przystępny sposób opowiada o utalentowanej Polce, która znacząco wpłynęła na leczenie współczesnego człowieka.


źródło: TVP Wilno/Kamila Daszkiewicz, fot. Getty Images/Christophel Fine Art/Universal Images Group
Więcej na ten temat