ESO: Konsumenci, którzy wybrali niezależnego dostawcę, zaoszczędzili 83 mln EUR

ESO: Konsumenci, którzy wybrali niezależnego dostawcę, zaoszczędzili 83 mln EUR, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
podpis źródła zdjęcia

W sierpniu odbiorcy w gospodarstwach domowych, którzy wybrali niezależnego dostawcę energii elektrycznej, zaoszczędzili łącznie 83 mln EUR, poinformowała w czwartek krajowa firma zajmująca się utrzymaniem sieci dystrybucyjnej Energijos skirstymo operatorius (ESO).

„Chociaż w ostatnim miesiącu konsumenci energii elektrycznej w kraju doświadczyli rekordowych cen na giełdzie, według ESO konsumenci, którzy wybrali niezależnego dostawcę energii elektrycznej w samym sierpniu, zaoszczędzili 83 mln EUR, w porównaniu do tego, gdyby zapłacili średnią cenę giełdy”, czytamy w komunikacie prasowym firmy.


Mówi, że ten wynik jest „niekwestionowaną” korzyścią liberalizacji rynku energii elektrycznej.


„Nawet w obliczu ekstremalnie wysokich cen energii elektrycznej na całym świecie konkurencyjny rynek energii elektrycznej zapewnił najlepszą cenę konsumentom, którzy wybrali niezależnych dostawców tej energii”, zauważa ESO.


Firma obliczyła oszczędności na podstawie danych trzech największych dostawców energii elektrycznej (Enefit, Elektrum Lietuva i Ignitis) z 12 sierpnia, a efekt liberalizacji oceniano, porównując średnią cenę giełdową w sierpniu z realną ceną płaconą przez odbiorców.


Do obliczeń wykorzystywane są wyłącznie dane klientów z I i II etapu liberalizacji. W tamtym czasie klienci fazy III, nawet jeśli wybrali niezależnego dostawcę, nie mogli być oceniani.


„Konkluzja jest jasna – mieszkańcy, którzy wybrali niezależnego dostawcę do swoich domów w czasie, zaoszczędzili miliony” – podkreśla ESO.


Fazy I i II liberalizacji rynku energii elektrycznej już się zakończyły, natomiast faza III prawdopodobnie zostanie przesunięta o co najmniej kilka lat. Według ESO w tej chwili wybrało dostawcę 99,2% konsumentów I etapu, 92% – II etapu i 51,4% – III etapu.


Według operatora łącznie 1,2 mln, czyli 72,1% konsumentów energii elektrycznej na Litwie otrzymuje dziś energię od niezależnych dostawców.


Odbiorcy etapów I i II, którzy nie wybiorą jednego z nich, otrzymują gwarantowaną dostawę energii elektrycznej, która jest 25% droższa niż cena giełdy w strefie litewskiej. We wrześniu gwarantowana stopa podaży wyniesie ok. 73 ct/kWh po zastosowaniu rekompensaty państwowej w wysokości 9 centów, cenę tę zapłaci ok. 66 tys. użytkowników.


źródło: ELTA, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
Więcej na ten temat